Nyhemsveckan

VÄLKOMMEN TILL PINGSTRÖRELSENS STORA SOMMARKONFERENS I NYHEM, MULLSJÖ 15-24 juni 2018

Årets tema för Nyhemsveckan är "För den här världens skull".

Varje dag möts vi av en ofantlig nöd och oro i hela vår värld. Hoten mellan människor, mellan folkgrupper och länder ökar och tonen blir allt hårdare. Ondskan breder ut sig på ett sätt som vi tidigare inte sett. Men vårt uppdrag är inte att ”förbanna mörkret” utan att tända ljus! Det är inte ute med Guds rike och församlingen. Kraften från uppståndelsen är densamma. Orden från Hebreerbrevet är fortfarande sanna att ”Jesus Kristus är densamme igår, idag och i evighet”.

Läs mer om årets program här ->

Kan du inte åka dit så kan du ändå vara med och både lyssna och se på veckans sändningar.
Radio Nyhem sänder dygnet runt och du kan lyssna här ->
En del av Nyhemsveckans gudstjänster sänds även på TV och dem kan du se här ->